Michal Horváth

Predchádzajúci člen RRZ
Po troch rokoch

Po troch rokoch

Tento blog začínam písať tesne po skončení stretnutia rozpočtových rád krajín OECD, ktoré sa konalo koncom minulého týždňa vo Viedni. Stretnutia v rámci OECD spravidla bývajú plné inšpirácií do budúcej práce a ani tento rok tomu nebolo inak. Je to zároveň dobrá príležitosť porovnať, kde sa nachádza naša rozpočtová rada vo svetovom pelotóne nezávislých fiškálnych inštitúcií.

Áno, pán komisár

Nezabudnuteľná veta zo satirického (či dokumentárneho) seriálu Yes, Minister znie: „Never ničomu, kým to oficiálne nebolo dementované.“ Mnohí už dlho podozrievajú Európsku komisiu z toho, že pri svojich odporúčaniach ignoruje ustanovenia Paktu stability a rastu. Osobne som mal skôr tendenciu byť zhovievavý, veriac, že Komisia hrá zložitú hru nie celkom z vlastnej vôle. Začínam však mať vážne obavy.

Vidiny a kritické bádanie

Pre zablúdeného cestovateľa v púšti je otázkou života a smrti nájsť čo najkratšiu cestu k najbližšej oáze. Pravdepodobne spravil niekde v minulosti chybu, ináč by sa nebol stratil. Musí sa spoľahnúť na najlepšie vedomosti o polohe nebeských telies a na akékoľvek nástroje, ktoré má po ruke. Zároveň musí mať zdravú dávku skepticizmu voči svojim úsudkom a presnosti svojich prístrojov. Jedno je však isté: na ceste ďalej mu nasledovanie vidín nepomôže, akokoľvek lákavé sú.

Sankcie a pravidlá

Celý svet žije v týchto dňoch futbalom a je málo pravdepodobné, že by niekoho zaujímali úvahy o fiškálnej politike. Aj tento blog je preto o futbale. Akákoľvek podobnosť s fungovaním dlhovej brzdy a aktuálnymi diskusiami okolo nej je pritom čisto náhodná.

Nezmar

„Čo vyhodíš cez dvere, vráti sa oknom,“ hovorí sa o starostiach, ktorých sa človek zbavuje len s ťažkosťami. Pre rozpočtovú politiku je takouto záťažou krátkozrakosť. Prehliadanie budúcich dôsledkov dnešného konania vedie spravidla k hromadeniu dlhu, s ktorým potom musia zápasiť budúce generácie. Veľké diery v rozpočte už u nás prestávajú byť zásadný problém. To však neznamená, že „prehliadané“ naozaj zmizlo. Je preto potrebné upozorňovať aj na dlh skrytý, ktorý v účtovníctve tak ľahko nevidno. Aj o tomto sa diskutovalo na nedávnej konferencii Európskej kancelárie Medzinárodného menového fondu.

Nie sme odsúdení na vysokú nezamestnanosť

Ľudia na Slovensku nie sú výnimočne pracovití, no ani výnimočne leniví. Naše reakcie na peňažné podnety sa nijako výrazne nelíšia od reakcií, ktoré pozorujeme na trhu práce vo vyspelých krajinách. Zistili to naši analytici dôkladnou analýzou platových pomerov, individuálnych vlastností a životných podmienok ľudí na Slovensku. Dobrá – a azda najpodstatnejšia – správa znie, že Slovensko nie je odsúdené na vysokú nezamestnanosť. Opatrenia motivujúce pracovať cez finančné benefity, ktoré viedli k vyššej zamestnanosti v iných krajinách, by mali rovnako pôsobiť aj u nás.

Ako zakopať rozpočtovú sekeru (II.)

 „Kráča ekonóm po lese a nájde sekeru...“ – nejako takto by sa mohol začínať zlý vtip o ekonómii. Nemal by však ďaleko od súčasnej reality. Keď sa dnes ekonóm začne túlať v lese údajov o rozpočtovom hospodárení krajín, nájde tých sekier – presnejšie povedané, rozpočtových sekier – ako húb po daždi. Toto sa prihodilo aj ekonómom OECD Borisovi Cournèdeovi, Antoinovi Goujardovi a Álvarovi Pinovi.

Ako „zatepliť“ ekonomiku

Počas tohtoročných horúčav si veľa ľudí určite povzdychlo, aké dobré by bolo udržať v byte príjemnú teplotu celý rok bez ohľadu na to, či vonku praží slnko alebo fúka mrazivý vietor. Podobnému vývoju je vystavená aj ekonomika - tak ako počasie v našich zemepisných šírkach, aj ona prechádza fázami horúčav a mrazov. A aj tu platí, že by bolo dobré, aby spomínané fázy ovplyvňovali život ľudí, presnejšie ich životnú úroveň, len v nevyhnutnej miere.

Ignorovaná premenná

Na Slovensku je očakávaný demografický vývoj horší ako v mnohých vyspelejších krajinách Európy. Napriek tomu migrácia, ako aj verejná diskusia o nej sú v podstate nulové. Bolo by rozumné začať sa otázkou migrácie aktívnejšie zaoberať.

Bruselský „kanón“

V každej hre snookeru bývame svedkami zlomového momentu, keď sa ukáže, ktorému hráčovi pripadne daný frame (podobné gemu v tenise). Ide o tzv. kanón a hráč spravidla stojí pred tromi úlohami. Pomocou bielej gule musí niektorú z farebných umiestniť do diery. Samotná biela guľa musí vzápätí, po odraze od farebnej, trafiť skupinu červených gúľ, aby sa na stole vytvoril priestor pre ďalšiu hru. No a do tretice, biela guľa by mala napokon skončiť v pozícii, ktorá bude priať nasledujúcemu ťahu. Aj skúsený profesionál potrebuje dávku šťastia, aby to všetko dokázal na jeden pokus, no neraz sa dopúšťa školáckej chyby. Plánujúc konečnú pozíciu bielej gule podcení jej prvotný stret s farebnou a to, že ju treba potopiť. Spravidla nasleduje hlboký povzdych a pár krokov ku kreslu, z ktorého v úlohe štatistu sleduje, ako stôl začína čistiť jeho súper.

Aby starnutie neznamenalo chudobu

Vzácne veci bývajú obyčajne drahé. Je pravdepodobné, že o päťdesiat rokov bude pracovná sila na Slovensku veľmi vzácna. Koľko bude stáť je zásadná otázka – zásadná pre štátny rozpočet i pre súkromný sektor – ale hlavne pre samotných ľudí.

Údaje pre ľudí

Fiškálna rada by mala byť zrkadlo pre vládu a studňa informácií pre verejnosť,” hovorieva vo svojich prezentáciách kolega Ľudo Ódor. Médiá, odborníci a politici sa pravdepodobne sústredia na prvé z týchto obrazne pomenovaných poslaní. Rovnako dôležité je však to druhé - zdieľať údaje a informácie rôzneho typu so širokou verejnosťou. Plnohodnotná rada totiž znamená aj tvorivý dialóg s rôznymi skupinami občanov a osobitne s mladými výskumníkmi.