Michal Horváth

Po troch rokoch
Áno, pán komisár
Vidiny a kritické bádanie
Pre zablúdeného cestovateľa v púšti je otázkou života a smrti nájsť čo najkratšiu cestu k najbližšej oáze. Pravdepodobne spravil niekde v minulosti chybu, ináč by sa nebol stratil. Musí sa spoľahnúť na najlepšie vedomosti o polohe nebeských telies a na akékoľvek nástroje, ktoré má po ruke. Zároveň musí mať zdravú dávku skepticizmu voči svojim úsudkom a presnosti svojich prístrojov. Jedno je však isté: na ceste ďalej mu nasledovanie vidín nepomôže, akokoľvek lákavé sú.
Sankcie a pravidlá
Celý svet žije v týchto dňoch futbalom a je málo pravdepodobné, že by niekoho zaujímali úvahy o fiškálnej politike. Aj tento blog je preto o futbale. Akákoľvek podobnosť s fungovaním dlhovej brzdy a aktuálnymi diskusiami okolo nej je pritom čisto náhodná.
Nezmar
Nie sme odsúdení na vysokú nezamestnanosť
Ľudia na Slovensku nie sú výnimočne pracovití, no ani výnimočne leniví. Naše reakcie na peňažné podnety sa nijako výrazne nelíšia od reakcií, ktoré pozorujeme na trhu práce vo vyspelých krajinách. Zistili to naši analytici dôkladnou analýzou platových pomerov, individuálnych vlastností a životných podmienok ľudí na Slovensku. Dobrá – a azda najpodstatnejšia – správa znie, že Slovensko nie je odsúdené na vysokú nezamestnanosť. Opatrenia motivujúce pracovať cez finančné benefity, ktoré viedli k vyššej zamestnanosti v iných krajinách, by mali rovnako pôsobiť aj u nás.
Ako zakopať rozpočtovú sekeru (II.)
Ako „zatepliť“ ekonomiku
Ignorovaná premenná
Bruselský „kanón“
Aby starnutie neznamenalo chudobu
Vzácne veci bývajú obyčajne drahé. Je pravdepodobné, že o päťdesiat rokov bude pracovná sila na Slovensku veľmi vzácna. Koľko bude stáť je zásadná otázka – zásadná pre štátny rozpočet i pre súkromný sektor – ale hlavne pre samotných ľudí.