Juraj Kotian

Člen RRZ
Hangover vo verejných financiách

Hangover vo verejných financiách

Minulý týždeň sme ako Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zverejnili tri dôležité správy. Správu o priebežnom plnení rozpočtu známu ako “Rozpočtový semafor”, Kvantifikáciu opatrení na zmiernenie dopadov šírenia COVID-19 a Správu o dlhodobej udržateľnosti verejných financií za rok 2019. Podľa všetkých troch správ sa nám verejné financie v poslednom roku a v posledných mesiacoch výrazne zhoršili. V nasledujúcich mesiacoch a rokoch bude treba vyvinúť veľa úsilia, aby sa zamedzilo inak nezadržateľnému rastu dlhu. V tomto blogu sa budem venovať záverom, ktoré vyplývajú z hodnotenia dlhodobej udržateľnosti za rok 2019.

Ako sa nehrať na „slepú babu“ so Sars-Cov-2

Slovensku sa v boji s koronavírusom zatiaľ darí. Z doteraz publikovaných čísel sa zdá, že máme jeden z najnižších podielov infikovaných na populácii spomedzi všetkých členských krajín EÚ a takisto aj najmenej úmrtí. Veľký podiel na úspechu má skoré prijatie karanténnych opatrení, ktoré zatiaľ poslušne dodržiavame. Diablov advokát by mohol povedať, že k priaznivým číslam nám mohol napomôcť aj nízky počet testovaní v prvých týždňoch pandémie, no dynamika rastu potvrdených prípadov z posledných dní aj po zvýšení počtu testovaní je veľmi priaznivá. O účinnosti súčasných opatrení na spomalenie rastu šírenia infekcie nie sú pochybnosti. Bude to však stačiť?

Brusel nehryzie

Európske pravidlá Paktu Stability a rastu (SGP) rozdeľujú krajiny podľa ich rozpočtovej kondície do troch kategórií: tie ktoré už dosiahli svoj strednodobý rozpočtový cieľ (MTO), tie ktoré pracujú na tom, aby sa k nemu v dohľadnej dobe priblížili (nachádzajú sa v preventívnej časti SGP) a potom krajiny, ktoré sú z rôznych dôvodov v zlej rozpočtovej kondícii (zaradené v procedúre nadmerného deficitu EDP).

Zastropovanie ako magická pilulka

Už sa vám stalo, že vám niekto na všetky vaše boľačky odporučil nejaký super magický liek, propagovaný v televízii v najdrahšom reklamnom čase, zabalený v krásnej škatuľke, no o ktorého účinnej látke, vedľajších účinkoch a ani cene vám nič nepovedal? Len sa vás všemožne snažil presvedčiť “daj si, toto ti určite pomôže”. Možno ste si aj taký liek dôverčivo zobrali, lebo ste boli v zúfalom stave a nemali ste poruke ďalšie alternatívy. Tak ste to riskli.

Svrček a mravce

Nedávno sa mi v rámci mojich opätovných rodičovských povinností dostalo do rúk detské leporelo Svrček a mravce, na ktorom vyrastalo niekoľko generácií detí. Je o príbehu bezstarostného svrčka, ktorý si na rozdiel od pracovitých mravcov užíval leto a jeseň, podcenil prípravu zásob na zimu a nakoniec ho to takmer stálo život. Mravce ho pritom včasne varovali, ale on ich varovania bral na ľahkú váhu.