Juraj Kotian

Člen RRZ
Brusel nehryzie

Brusel nehryzie

Európske pravidlá Paktu Stability a rastu (SGP) rozdeľujú krajiny podľa ich rozpočtovej kondície do troch kategórií: tie ktoré už dosiahli svoj strednodobý rozpočtový cieľ (MTO), tie ktoré pracujú na tom, aby sa k nemu v dohľadnej dobe priblížili (nachádzajú sa v preventívnej časti SGP) a potom krajiny, ktoré sú z rôznych dôvodov v zlej rozpočtovej kondícii (zaradené v procedúre nadmerného deficitu EDP).

Zastropovanie ako magická pilulka

Už sa vám stalo, že vám niekto na všetky vaše boľačky odporučil nejaký super magický liek, propagovaný v televízii v najdrahšom reklamnom čase, zabalený v krásnej škatuľke, no o ktorého účinnej látke, vedľajších účinkoch a ani cene vám nič nepovedal? Len sa vás všemožne snažil presvedčiť “daj si, toto ti určite pomôže”. Možno ste si aj taký liek dôverčivo zobrali, lebo ste boli v zúfalom stave a nemali ste poruke ďalšie alternatívy. Tak ste to riskli.

Svrček a mravce

Nedávno sa mi v rámci mojich opätovných rodičovských povinností dostalo do rúk detské leporelo Svrček a mravce, na ktorom vyrastalo niekoľko generácií detí. Je o príbehu bezstarostného svrčka, ktorý si na rozdiel od pracovitých mravcov užíval leto a jeseň, podcenil prípravu zásob na zimu a nakoniec ho to takmer stálo život. Mravce ho pritom včasne varovali, ale on ich varovania bral na ľahkú váhu.